اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :

ژله رویال

ژل رویال ترشحات غدد زنبور عسل به رشد زنبوران نابالغ یا جوان کمک میکند. این ماده به وسیله قدرت های زیر حلقی موجود در سر زنبورهای کارگر ترشح شده و برای تغذیه زنبور های جوان تا زمانی که رشد آنها به مرحله مورد نظر برسد مورد استفاده قرار می گیرد. تمامی زنبورهای کارگر فقط به مدت دو تا سه روز اول ژل رویال تغذیه می گردند.

اگر تولید ملکه زنبور باشد لارو میزان بیشتری از ژله رویال دریافت می نماید تا از لحاظ جنسی بالغ شود و تخم هایشان کاملا رشد کنند و بتوانند تخم بیشتری برای کلونی بگذارند.

ژله رویال

لارو ملکه زنبور عسل در تمام طول عمر با ژل رویال تغذیه میشود. به طور عملی مشخص شده است که ملکه و زنبوران کارگر از نظر جثه کامل مشابه هستند تنها تفاوت آنها غذای دوره لاروی است که در آینده باعث برتری ملکه نسبت به دیگر زنبور ها خواهد شد.

تغذیه لارو و مواد مترشحه خیلی مغزی نشانه از پیشرفت ویژه جانداران بسیار تکامل یافته نظیر پستانداران است. زنبور ها به مواد مورد نیاز برای سوخت و ساز انرژی انعطاف‌پذیری و ایجاد سیستم ایمنی تغذیه می گردند.

ژله رویال

سلسله مراتب اجتماعی در کلنی های زنبور عسل امکان تولید غذاهای مغذی را فراهم آورده است. ترکیب ژل رویال ای که برای تغذیه لارو و نوزادان در نخستین روزهای تولد به کار می رود با آنچه برای تغذیه لارو های مسن تر مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت است. ترکیب ژل رویال به نژاد اختصاصاً انفرادی هر کلونی و همچنین شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

همچنین بخوانید: زیباسازی با عسل

تکنولوژی استخراج ژله رویال

در گذشته ژل رویال royal jelly فقط از ۱۰ تا ۲۰ سلول ملکی که در زمان بچه‌دهی کلنی ها توسط زنبور ساخته می‌شد استخراج می گردید. امروزه تکنولوژی استخراج بر پایه انتقال لاروهای جوان از سلولهای کارگر به فنجانک های ساخته شده برای پرورش ملکه استوار است. قاب های حاوی لوله های منتقل شده در جمعیتهای مخصوص پرورش قرار داده می شود. اغلب از کلنی های واسطه موسوم به کلونی برای کمک به این فرایند استفاده می گردد. پذیرش لارو به عنوان ملکه به تجربه زنبوردار و وضعیت فیزیولوژیک کلونی بستگی دارد.

بعد از سه روز قابهای مخصوص را خارج و ژله آنهارا از سلول های ساخته شده درون فنجانک ها تخلیه می کند. هر سلول ملکه حاوی ۲۵ تا ۳۰ میلی‌گرم ژله رویال است. تولید ژل رویال فرآیندی بسیار پیچیده و مشکل است اما با توجه به ارزش بالای آن مقرون به صرفه می باشد.

درباره ی asal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *